CDQA56RR1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" QUAD RED 12DI
DataSheet
CDQA56RR1W PDF
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.40mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:24mcd
Wavelength - Peak:640nm
Power Dissipation (Max):72mW