MXL8-PW35-0000
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 4SMD
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
MXL8-PW35-0000 PDF
Type Description
Series:LUXEON 5630
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:White, Warm
CCT (K):3500K
Flux @ 85°C, Current - Test:-
Flux @ 25°C, Current - Test:34lm (Typ)
Current - Test:100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:110 lm/W
CRI (Color Rendering Index):80
Current - Max:150mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package:5630
Size / Dimension:0.220" L x 0.118" W (5.60mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)