DA12-120MP-M2.1
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DA12-120MP-M2.1 PDF
Type Description
Series:DA12-M (12W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:2.36" L x 1.58" W x 2.06" H (60.0mm x 40.2mm x 52.2mm)