DA4-230US
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 23V 6.9W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DA4-230US PDF
Type Description
Series:DA4 US (3-8W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 132 VAC
Voltage - Output:23V
Current - Output (Max):300mA
Power (Watts):6.9 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:78.74" (2.0m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.36" L x 1.10" W x 1.99" H (60.0mm x 28.0mm x 50.6mm)