CTRAN-600
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3.6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
CTRAN-600 PDF
Type Description
Series:RedBox
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:110VAC
Voltage - Output:6V
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):3.6 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.