HWB015S-05-M-C
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
DataSheet
HWB015S-05-M-C PDF
Type Description
Series:HWB (15W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):15W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:70%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Features:Load Sharing, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.33" L x 3.62" W x 1.38" H (110.0mm x 92.0mm x 35.0mm)