3.0SMCJ18
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3KW 18V UNI SMC
DataSheet
3.0SMCJ18 PDF
Type Description
Series:3.0SMCJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)