1.5FMCJ16A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 1500W 13.6V UNI SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5FMCJ16A PDF
Type Description
Series:1.5FMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)