CVCO55BE-3245-3500
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
VCO 3372.5MHZ 1-20V 12.7X12.7MM
Catalog
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
DataSheet
CVCO55BE-3245-3500 PDF
Type Description
Series:CVCO55
Package:Strip
Part Status:Obsolete
Frequency Range:3245 ~ 3500MHz
Frequency - Center:3372.5MHz
Voltage - Supply:5V
Tuning Voltage (VDC):1 V ~ 20.0 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):-15
Icc Max:38mA
Pushing (MHz/V):5
Power (dBm):2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz):-97
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:16-QFN, Variant
Size / Dimension:0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height:0.150" (3.81mm)