PR26MF12NSZ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-120V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
PR26MF12NSZ PDF
Type Description
Series:PR26MF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 120.0 V
Load Current:600 mA
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:PC Pin
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads