LS12P2E-T
Manufacturer
Citizen Electronics Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.02A 12V
Catalog
Tactile Switches
DataSheet
LS12P2E-T PDF
Type Description
Series:LS12P
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.02A @ 12VDC
Actuator Type:Rectangular Button
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical:-
Actuator Length, Right Angle:1.35mm
Actuator Orientation:Side Actuated
Termination Style:SMD (SMT) Tab
Outline:5.35mm x 2.85mm