KDE1204PFV1.11.MS.AF.GN
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
KDE1204PFV1.11.MS.AF.GN PDF
Type Description
Series:MagLev® KDE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Width:10.00mm
Air Flow:8.0 CFM (0.224m³/min)
Static Pressure:0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing Type:Vapo-Bearing™
Fan Type:Tubeaxial
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:32.0dB(A)
Power (Watts):1.1 W
RPM:7000 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)