PMD1206PMB1-A (2)
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
DataSheet
PMD1206PMB1-A (2) PDF
Type Description
Series:PMD
Package:-
Part Status:Obsolete
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:38.00mm
Air Flow:52.5 CFM (1.47m³/min)
Static Pressure:0.930 in H2O (231.7 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:57.2dB(A)
Power (Watts):10.2 W
RPM:8000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)