KD1208PHB1-A H.F
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
KD1208PHB1-A H.F PDF
Type Description
Series:KD
Package:-
Part Status:Obsolete
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:15.00mm
Air Flow:35.0 CFM (0.980m³/min)
Static Pressure:0.170 in H2O (42.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:39.5dB(A)
Power (Watts):2.9 W
RPM:3300 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)