HG2310LCD
Manufacturer
Steinel
VIGOR # :
Description
HG2310LCD PROG HEAT GUN W/DISP
Catalog
Heat Guns, Torches, Accessories
DataSheet
HG2310LCD PDF
Type Description
Series:DuraTherm™, INTELLITEMP™
Package:Box
Part Status:Obsolete
Tool Type:Heat Gun
Accessory Type:-
Temperature Range:120°F ~ 1200°F (49°C ~ 649°C)
Voltage:120V
Current:12.5 A
Power - Rated:1600W
Includes:Heat Gun
For Use With/Related Products:-
Compatible Tools:-
Approval Agency Marking:cULus
Approved Countries:Canada, United States
Nozzle Opening:Circular - 1.30" (33.02mm)
Air Flow:3.6 CFM ~ 17.6 CFM
Color:Blue
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FL30 FOCUS LITE 230V