OS-S031AS
Manufacturer
Tronex (Menda/EasyBraid/Tronex)
VIGOR # :
Description
SOLDER NO-CLEAN ANTISTAT .031"
Catalog
Solder
DataSheet
OS-S031AS PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Wire Solder
Composition:Sn63Pb37 (63/37)
Diameter:0.031" (0.79mm)
Melting Point:361°F (183°C)
Flux Type:No-Clean
Wire Gauge:20 AWG, 22 SWG