SS-S020AS
Manufacturer
Tronex (Menda/EasyBraid/Tronex)
VIGOR # :
Description
SOLDER WATER SOL ANTIST .020X25'
Catalog
Solder
DataSheet
SS-S020AS PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Wire Solder
Composition:Sn63Pb37 (63/37)
Diameter:0.020" (0.51mm)
Melting Point:361°F (183°C)
Flux Type:Water Soluble
Wire Gauge:24 AWG, 25 SWG