2011-1X07TR/2.54/2.54/1.42B
Manufacturer
Oupiin
VIGOR # :
Description
PIN HEADER, SINGLE ROW, 7 PIN, R
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
2011-1X07TR/2.54/2.54/1.42B PDF
Type Description
Series:2011
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:7
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A