TPS-12-10W
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
10W 12V SOLAR PANEL - 12.8 X 12.
Catalog
Solar Cells
DataSheet
TPS-12-10W PDF
Type Description
Series:TPS-W
Package:Box
Part Status:Obsolete
Power (Watts) - Max:10 W
Current @ Pmpp:620 mA
Voltage @ Pmpp:17.85 V
Current - Short Circuit (Isc):690 mA
Type:Monocrystalline
Voltage - Open Circuit:21.95 V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Package / Case:Cell (36)
Size / Dimension:13.937" L x 12.520" W x 0.709" H (354.00mm x 318.00mm x 18.00mm)