CRBR-3.3-5.0V-KIT
Description
KIT IN-LINE REGULATOR 3.3V/5.0V
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
CRBR-3.3-5.0V-KIT PDF
Type Description
Series:RedBox
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:In-Line Regulator
Voltage - Supply:5.5VDC ~ 6VDC
Voltage - Output:3.3VDC, 5VDC
Current - Output:250mA, 250mA
Display Type:No Display
Number of Characters:-
Number of Outputs:2
Size / Dimension:1.250" L x 1.250" W x 0.590" H (31.75mm x 31.75mm x 14.99mm)