PQ15RW21J00H
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A TO220-4
DataSheet
PQ15RW21J00H PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):15V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 2A
Current - Output:2A
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C