PQ20RX05J00H
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA TO220-5
DataSheet
PQ20RX05J00H PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):20V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 300mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:45dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C