PQ7DV10B
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 10A TO3P
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ7DV10B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):7V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 10A
Current - Output:10A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C