PQ12RD08J00H
Description
IC REG LINEAR 12V 800MA TO220-4
DataSheet
PQ12RD08J00H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 500mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C