PQ033ES3MXPQ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ033ES3MXPQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):9V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):650 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C