PQ200WNA1ZPH
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SC63
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ200WNA1ZPH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):20V
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C