STR2W153D
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
IC PWM AC/DC CONVERTER TO220F-6
Catalog
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
DataSheet
STR2W153D PDF
Type Description
Series:STR2W100D
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Isolation:Isolated
Internal Switch(s):Yes
Voltage - Breakdown:650V
Topology:Flyback
Voltage - Start Up:15.3 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8.1V ~ 32V
Duty Cycle:74%
Frequency - Switching:60kHz ~ 74kHz
Power (Watts):90 W
Fault Protection:Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features:-
Operating Temperature:-20°C ~ 115°C (TA)