701QR001048150D10023
Manufacturer
Curtis Instruments
VIGOR # :
Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Catalog
Panel Meters - Counters, Hour Meters
DataSheet
701QR001048150D10023 PDF
Type Description
Series:700
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Time Counter (Hour Meter)
Operating Mode:Up
Count Rate:-
Time Format:99999.9hrs
Number of Characters Per Row:6
Display Type:LCD - Black Characters
Display Characters - Height:0.196" (5.00mm)
Input Type:Voltage
Output Type:-
Voltage - Supply:100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
Reset:External
Panel Cutout Dimensions:Circular - 52.00mm Dia
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)