PC4D10SNIP0F
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8MFLAT
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
PC4D10SNIP0F PDF
Type Description
Series:OPIC™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Number of Channels:2
Inputs - Side 1/Side 2:2/0
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Open Collector
Current - Output / Channel:50 mA
Data Rate:10Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):20ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):20mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)