IW-G37M-SM04-4L002G-E008G-BIA
Manufacturer
iWave Systems
VIGOR # :
Description
I.MX 8M NANO QUAD SODIMM SOM
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
IW-G37M-SM04-4L002G-E008G-BIA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-A53, ARM® Cortex®-M7
Speed:1.5GHz
Number of Cores:5
Power (Watts):-
Cooling Type:-
Size / Dimension:2.66" x 1.46" (67.60mm x 37mm)
Form Factor:-
Expansion Site/Bus:I²C, SPI, UART
RAM Capacity/Installed:2GB/0GB
Storage Interface:eMMC, MicroSD
Video Outputs:DSI, MIPI-CSI
Ethernet:10/10/100Mbps (1), GbE
USB:USB OTG (1)
RS-232 (422, 485):-
Digital I/O Lines:-
Analog Input:Output:-
Watchdog Timer:No
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C