RLC32-R050JTP
Manufacturer
Kamaya
VIGOR # :
Description
RES 0.05 OHM 1/2W 5% 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RLC32-R050JTP PDF
Type Description
Series:RLC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:0/ +250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)