SM0058-016-P
Manufacturer
LICAP Technologies
VIGOR # :
Description
58F, 16V, PASSIVE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SM0058-016-P PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:58 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Lead Spacing:-
Size / Dimension:9.449" L x 1.850" W (240.00mm x 47.00mm)
Height - Seated (Max):2.992" (76.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C