SM0062-017-NB
Manufacturer
LICAP Technologies
VIGOR # :
Description
62F, 17V, NO BALANCE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SM0062-017-NB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:62 F
Tolerance:-0%, +20%
Voltage - Rated:17 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Lead Spacing:-
Size / Dimension:9.449" L x 1.732" W (240.00mm x 44.00mm)
Height - Seated (Max):2.992" (76.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C