BCAP0350 P270 S18
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 350F 2.7V SNAP-IN
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
BCAP0350 P270 S18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:350 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3.2mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.311" Dia (33.30mm)
Height - Seated (Max):2.520" (64.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C