PL10112T
Manufacturer
PulseR (iNRCORE
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 42A 1.43 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PL10112T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Planar
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):42 A
Current - Saturation (Isat):54A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.43mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Height - Seated (Max):0.290" (7.37mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0925R-123K
0925R-123K
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM TH
2534R-00K
2534R-00K
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH
103R-222JS
103R-222JS
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD
90022-AS
90022-AS
CONTACT SPRING LOADED SMD GOLD
UFE 55P28
UFE 55P28
PG 29 KAD 26,5-24,0MM
FWSS 010
FWSS 010
WASHER FLAT #10 STAINLESS STEEL
PL10112T
PL10112T