TP-SC48-60P-MPPT
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
SOLAR MPPT BATTERY CHARGING CONT
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TP-SC48-60P-MPPT PDF
Type Description
Series:Solar™ TP-SC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Solar Charger
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V/24V/36V/48V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:12V, 24V, 36V, 48V
Charge Current - Max:60A
Charge Time:-
Voltage - Input:150V
Power - Max:780W, 1.56kW, 2.34kW, 3.12kW
Size / Dimension:12.00" L x 7.30" W x 2.80" H (304.8mm x 185.4mm x 71.1mm)