CSRT125R2GT2B2C-2
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
LED RGB CLEAR 4SMD SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CSRT125R2GT2B2C-2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:190mcd Red, 530mcd Green, 100mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 3.1V Green, 3.1V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:150°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max):1.25mm