SCD30S48-DN
Manufacturer
SolaHD
VIGOR # :
Description
30W 48V DC-DC DIN SWITCHING PS
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SCD30S48-DN PDF
Type Description
Series:SCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):20V
Voltage - Input (Max):72V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):29W
Voltage - Isolation:-
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency:-
Operating Temperature:-25°C ~ 65°C
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:2.55" L x 1.29" W x 4.51" H (64.8mm x 32.8mm x 115.0mm)