GTD93035H6013.2-DK(R)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 13.2V 60W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
GTD93035H6013.2-DK(R) PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):50V
Voltage - Input (Max):150V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:13.2V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.54A
Power (Watts):60W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:80%
Operating Temperature:-30°C ~ 50°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.44" L x 3.74" W x 2.09" H (189.0mm x 95.0mm x 53.0mm)