GTM91110P24036FSIM(R
Manufacturer
GlobTek, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 36V 240W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
GTM91110P24036FSIM(R PDF
Type Description
Series:GTM91110P240VV-FA-S
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.66A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.69" H (127.0mm x 76.2mm x 43.0mm)
Approval Agency:CB, CE, cETLus, EAC, FCC, SIQ, UkrSEPRO, VCCI
Standard Number:60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-NU0-EP
VI-NU0-EP
VI-NU0-EP 5V 450W MICROCONTROL