SDN5-48-100P
Description
240W 48V DIN P/S 115/230V IN
DataSheet
SDN5-48-100P PDF
Type Description
Series:SDN-P
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):240W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:88%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.55" L x 3.23" W x 4.88" H (115.6mm x 82.0mm x 124.0mm)
Approval Agency:CE, cULus, cURus
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-NUB-CP
VI-NUB-CP
VI-NUB-CP 95V 450W MICROCONTRO