WLT40-1000
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
2X4 40W AC/DC 5V MOLEX
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
WLT40-1000 PDF
Type Description
Series:WLT40 (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8A
Power (Watts):41W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)