MWLT450-1002-S
Description
MEDICAL 450W U-CHANNEL SIDE FAN
DataSheet
MWLT450-1002-S PDF
Type Description
Series:MWLT450 (450W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16.66A
Power (Watts):250W (450W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:5.94 kV
Efficiency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.87" L x 4.00" W x 1.66" H (200.0mm x 101.6mm x 42.2mm)