DGK060-14
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DGK060-14 PDF
Type Description
Series:Tri-Mag, DGK060 (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 0.97" H (101.6mm x 50.8mm x 24.6mm)