DP150-14S
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DP150-14S PDF
Type Description
Series:Tri-Mag, DP150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):150W (220W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:89%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.07" H (127.0mm x 76.2mm x 27.1mm)