MWLT200-1001
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
MEDICAL 3X5 200W AC/DC 12V SCREW
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MWLT200-1001 PDF
Type Description
Series:MWLT200 (200W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13.33A
Power (Watts):160W (200W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:5.9 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)