GTM962250P22512FR6
Manufacturer
GlobTek, Inc.
VIGOR # :
Description
225W, 12.0V @ 18.75A, OPEN FRAME
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
GTM962250P22512FR6 PDF
Type Description
Series:GTM962250P22512A-F
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):18.75A
Power (Watts):140W (225W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:95%
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.18" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)