MWLT450-1003-I
Description
MEDICAL 450W U-CHANNEL + OR-ING
DataSheet
MWLT450-1003-I PDF
Type Description
Series:MWLT450 (450W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.3A
Power (Watts):295W (450W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:5.94 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.50" L x 4.00" W x 1.61" H (165.1mm x 101.6mm x 41.0mm)