WLT450-1000-S
Description
450W U-CHANNEL SIDE FAN AC/DC 5V
DataSheet
WLT450-1000-S PDF
Type Description
Series:WLT450 (450W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):31A
Power (Watts):155W (275W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:83%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.87" L x 4.00" W x 1.66" H (200.0mm x 101.6mm x 42.2mm)
Approval Agency:CE, cUL, Nemko, UL
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HC48-1-A+G
HC48-1-A+G
AC/DC CONVERTER 48V