VPS600-1S48
Description
VERSATILE U-CHANNEL SLOTTED 5 X
DataSheet
VPS600-1S48 PDF
Type Description
Series:VPS600 (600W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.75A
Power (Watts):420W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)